Hoe kun je extra besparen in de keuken?

voorraad keuken

Normaal gesproken schrijft Linda van TalkNomzToMe elke maand een recept voor ons van maximaal € 3 waar je met 4 mensen van kunt eten. Vandaag geeft ze echter antwoord op een veelgestelde vraag: hoe kun je extra besparen in de keuken?

Door een basisvoorraad aan te leggen in je keuken en voorraadkasten kun je verbazingwekkend gemakkelijk besparen. Dan heb je altijd iets achter de hand waar je creatief mee kan zijn wanneer je geld eerder op is dan de maand is afgelopen. Toegegeven, je moet er wel een klein beetje creatief voor zijn. Dat word je snel genoeg als je geen keuze hebt. En wanneer je wel keuze hebt, wil je jezelf misschien uitdagen om te kijken hoeveel je kunt besparen op je normale uitgaven door een voorraadje aan te leggen.

Welke producten houd je op voorraad?

Mijn besparende voorraad bestaat uit een aantal vaste producten.

Bloem (meel), zelfrijzend bakmeel en gist

Als je altijd bloem, zelfrijzend bakmeel en gist in huis hebt kun je altijd brood bakken. Zelfs wanneer je geen oven hebt. Er zijn diverse broodsoorten, zoals flatbread, pita broodjes of tasnift, die je gewoon in de koekenpan kunt bakken. Helemaal ‘from scratch’ en zonder dat je een held in de keuken hoeft te zijn.

Een kilo witte bloem kost zo’n 35 cent, volkoren meel kost 89 cent per kilo en voor zelfrijzend bakmeel betaal je 49 cent. Gist kost 57 cent per drie zakjes (totaal 21 gram). Zelf haal ik mijn gist per halve kilo bij de toko en betaal daar €2.99 voor. Nog veel goedkoper dus. Ik bak veel brood zelf dus het gaat er bij mij ook in grote hoeveelheden doorheen. Als je zelf alleen een noodvoorraad wilt aanleggen adviseer ik je om gewoon drie kleine zakjes in de kast te leggen voor 57 cent.

Voor het bakken van een brood heb je voor de vuist weg 500 gram bloem, 7 gram gist (één zakje), een snuf zout en water nodig. Het zelf bakken van brood kost je dus zo’n 30 cent aan bloem, 20 cent aan gist en een verwaarloosbaar bedrag aan zout en water. Voor 50 cent ben je klaar en je hebt brood voor 4 á 5 personen dat stukken beter vult dan het brood in de supermarkt.

Daarnaast kun je bloem natuurlijk ook gebruiken voor het bakken van pannenkoeken en met maken van cake in vele varianten of andere baksels. Wat mij betreft is het een onmisbaar product dat in je basisvoorraad thuishoort.

Pasta en rijst

Het klinkt bijna logisch. Als je pasta en rijst in huis hebt dan heb je eigenlijk altijd iets in huis wat je kunt gebruiken om een maaltijd mee te vullen. Het is beiden lang houdbaar en je kunt het op ontelbaar veel manieren klaarmaken. Pasta met een simpele tomatensaus en wat olijven of gebakken rijst met tomatenpuree zorgen ervoor dat je er weer even tegenaan kunt als je bankrekening de geest heeft gegeven. Beiden zijn goed te gebruiken als vulling voor soep om zo een echte maaltijdsoep te maken en het is beiden in grote hoeveelheden te maken en goed in te vriezen.

Pasta kost circa 50 cent per halve kilo en 80 cent voor een halve kilo volkoren pasta. Rijst is er in heel veel soorten en is te krijgen vanaf ongeveer 90 cent per kilo Een halve kilo is, afhankelijk van wat je maakt voldoende voor 3 á 4 personen als je pasta kookt en voor 6 á 8 personen als je rijst kookt.

Het opmaken van restjes groenten of vlees(waren) gaat ook perfect met pasta en rijst. Het zijn ontzettend veelzijdige ingrediënten die je de kop niet hoeven kosten.

Gezeefde tomaten, tomatenpuree, tomatenblokjes

Of je nu Italiaans, Mexicaans, Hollands of Chinees wilt koken, tomatenconserven kun je altijd gebruiken om een gerecht aan te kleden. Een pastasaus, chili of een soep zijn allemaal gerechten waarvoor je tomaat in één of andere vorm gebruikt, dus het kan zeker geen kwaad om dit standaard in huis te hebben.

Een pak gezeefde tomaat, ook wel passata genoemd, kost 46 cent. Geconcentreerde tomatenpuree kost 14 cent en een blikje en tomatenblokjes betaal je 44 cent voor.

In principe is één verpakking van elk voldoende voor het bereiden van een maaltijd voor zo’n 4 personen. Natuurlijk wel weer een beetje afhankelijk van wat je maakt.

Uien (Wit, geel, rood)

Oke, dit zijn geen houdbare producten die je maanden kunt laten liggen. Het zijn wel producten die heel lang goed blijven en die je voor vrijwel iedere vorm van eten kunt gebruiken. Uien zijn een perfect vulmiddel, geven veel smaak aan veel verschillende gerechten en zijn eindeloos toepasbaar in gerechten van ontbijt en lunch tot avondeten. Of je ze nu toevoegt aan je uitsmijter, er een chutney mee maakt of ze toevoegt aan je pastasaus of rijstgerecht, je kunt er altijd mee uit de voeten.

Gewone uien kosten rond de 70 cent per kilo. Rode uien kosten ongeveer hetzelfde per halve kilo.

Uien zijn naast voordelig ook gezond en toe te passen voor allerhande huishoudelijke trucjes zoals verkoudheid en het verwijderen van geurtjes uit de koelkast. Alle reden dus om ze standaard op voorraad te hebben.

Wat zijn de kosten van de voorraad?

Gebaseerd op een gezin van zes personen houd ik de volgende voorraad aan:

2 kilo witte bloem
1 kilo volkoren bloem
6 porties gist
1 kilo gewone pasta
1 kilo volkoren pasta
2 kilo rijst
4 pakken gezeefde tomaat
4 blikken tomatenblokjes
2 blikjes geconcentreerde tomatenpuree
2 kilo uien

Deze voorraad kost me totaal € 12.50. Zo weet ik zeker dat ik wanneer er aan het einde van de inkomsten nog een stuk maand over is ik altijd voldoende basis in huis heb om met de overige leftovers, restanten en vriezervoorraad toch een maaltijd op tafel kan toveren voor ieder moment van de dag.

Hoe bouw je een basisvoorraad op?

Natuurlijk ren ik niet direct naar de winkel als er één of twee dingetjes op zijn. Dat neem ik gewoon mee wanneer ik de reguliere boodschappen ga halen. Wel probeer ik deze “ijzeren voorraad” zoveel mogelijk aan te houden zodat ik zeker weet dat ik nooit misgrijp.

Deze basisvoorraad houd ik op peil door iedere keer dat ik boodschappen doe, wat van deze producten als extra op mijn boodschappenlijstje te zetten. Elke keer wat anders. De ene keer is het een pak passata van net geen €0.50. En de andere keer vul ik de rijst of pasta aan en kost het me €1 tot € 2 extra bovenop mijn gewone boodschappen. Zo kun je zelf je budget in de gaten houden, en tegelijkertijd toch een voorraadje opbouwen.

En de andere producten?

Naast deze basisvoorraad heb ik natuurlijk meer in huis. Dat varieert met de seizoenen en met de aanbiedingen. Dingen als bonen, linzen, olijven, kappertjes, eieren, hagelslag, pindakaas, etc. heb ik bijvoorbeeld ook altijd wel in huis.

Er is echter een verschil met de boven beschreven ijzeren voorraad. Van deze producten heb ik geen extra voorraad. Als dit op is, is het op. Dat koop ik pas weer als het op het lijstje past (en er dus budget voor is). Wel heb ik altijd voldoende variatie in huis, zodat er altijd wel iets is.

Signed_Linda

Via Instagram kun je ons ook volgen. 

Heb jij ook een basisvoorraad in huis om onverwachte verrassingen te kunnen opvangen?

 

 

 

 

Sjoukje

Op de blog Meer geld, minder stress help ik jou met praktische oplossingen voor al je geld(zorgen). Vroeger was ik projectleider en communicatiemanager bij een grote verzekeraar en daarvoor bij een grote bank. De kennis die ik daar heb opgedaan zet ik nu als fulltime blogger graag in om jou te helpen met je geldzaken. Ik schrijf van alles en nog wat over hoe je je geldzaken het beste kunt regelen. Zodat je meer geld overhoudt voor leuke dingen.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: