winkelwagentje - besparen op boodschappen - boodschappenbudget

Hoe we ons boodschappenbudget halveerden (en de uitgaven ook…)

Ons boodschappenbudget was hoog. Heel hoog! Een paar weken geleden schreef ik het al: toen we eenmaal bij gingen houden hoeveel we precies aan boodschappen uitgaven, was het het dubbele van wat we dachten. Heel veel dus. Veel te veel. Meer dan € 1000 per maand. Aan eten dus. Voor… vier mensen. Waarvan er twee eigenlijk nauwelijks aten. Dat moest veranderen! Ik zocht uit waar al ons geld heen ging, en hoe we hierop konden besparen.

Het Nibud heeft een mooi tabelletje op de site staan van gemiddelde bedragen voor de kosten van de maaltijden.

 

Dagelijkse kosten eten per persoon
ontbijt 2e brood-maaltijd warme maaltijd tussen-doortjes totaal
kind 1-3 jaar 0,24 0,57 1,2 0,64 2,65
kind 4-8 jaar 0,37 0,91 1,74 0,89 3,9
kind 9-13 jaar 0,53 1,21 2,15 1,07 4,97
man 14-65 jaar 0,63 1,5 2,33 2,03 6,48
vrouw 14-65 jaar 0,57 1,4 2,25 1,67 5,9
man en vrouw 65+ 0,52 1,31 2 1,8 5,64

 

Ons plan

Op een gemiddelde dag zouden we dus gemiddeld zo’n € 20 per dag uit hoeven te geven. Ofwel maximaal zo’n € 600 per maand. We konden dus dik € 400 besparen, als we ons aan de richtlijnen van het Nibud zouden houden.

Nu is het niet zo dat ik dat destijds heb opgezocht overigens. We hadden zelf bedacht dat € 100 per week eigenlijk wel genoeg was. Zeker omdat we kinderen hebben die als peuters van de lucht leken te leven, en we zelf eigenlijk ook geen grote eters zijn. Snoepers, dat wel. En wijndrinkers. En brood-van-de-bakker-eters. En kaas-van-de-kaasboer-eters. En Albert-Heijn-excellent-EkoPlaza-boodschappenhalers…

De stappen

Om minder uit te geven, moesten we een aantal grote en wat minder grote stappen zetten:

  1. Overstappen naar goedkopere supermarkten (of in ieder geval goedkopere producten…).
  2. Plannen, plannen, plannen
    • Menu’s maken (om minder te verspillen)
    • Boodschappenlijstjes maken (om minder onzin-dingen te kopen)
    • Minder vaak boodschappen doen
    • Opmaken wat we in huis hebben
  3. Bijhouden wat er uitgaat
  4. Meer aanbiedingen kopen (om een voorraadje aan te leggen)

Stap 1: Overstappen naar goedkopere supermarkten (en/of goedkopere producten)

Wij waren altijd groot fan van de Albert Heijn, en dan specifiek van de Excellent-lijn. We zijn al jaren tweeverdieners, en daar speelde AH altijd mooi op in. We voelden ons erg aangesproken door de glimmende verpakkingen, de net wat bijzonderdere smaken, en keken eigenlijk nooit naar de prijs. Sinds we kinderen hebben, waren we steeds meer biologisch gaan eten, en ook steeds gezonder. Ook dat kon bij AH prima, vooral omdat we onze boodschappen aanvulden bij de EkoPlaza.

Toen ik gewapend meBonnetjest onze goede voornemens eens de Jumbo in liep, waar ze een stuk minder mooie verleiders hadden, vond ik het in eerste instantie helemaal niets. Ik kon niets vinden, ze hadden er niet de juiste merken, en zoveel goedkoper leek het allemaal niet.

Schijn bedriegt…

Schijn bedriegt echter. Toen ik al winkelend eens op de Appie-app keek om de prijzen te vergelijken, bleek dat alles dat in mijn wagentje zat, minimaal 10 tot in uitzonderingsgevallen zelfs tot aan 90 cent goedkoper was dan bij Albert Heijn.

Ik kocht zo’n 30 producten, en was dus ergens tussen de 3 tot 20 euro goedkoper uit dan bij de excellente supermarkt… Ze hadden er weliswaar niet exact dezelfde spullen, maar toen ik de winkel eenmaal goed doorkruist had en mijn weg een beetje had gevonden, viel het eigenlijk ook wel mee. Inmiddels ben ik zo aan de Jumbo gewend, dat ik in de AH niets meer kan vinden. Echt! (Ok, die is ook volledig verbouwd sindsdien, dat zal het misschien ook zijn.)

Stap 2: Plannen, plannen, plannen

Vroeger, voordat we kinderen hadden, woonden we boven een AH. Handig, want daar gingen we elke dag even langs om in te slaan wat we die dag zouden eten. Als je eenmaal kinderen hebt, leer je dat meestal snel af. Er is weinig romantisch aan door de AH slenteren met een huilende baby zullen we maar zeggen.

Nog lange tijd hebben we de weekboodschappen gedaan, door in de winkel pas te besluiten wat we nodig hadden. Als gevolg daarvan hadden we eigenlijk altijd een overschot aan vuilniszakken (oh, waren die niet op?) en volkoren pasta (he get, heb jnoodles-631042_640e nou weer penne gehaald? Die was er nog! Ik had juist zin in spaghetti). En regelmatig een tekort aan kaas en spinazie (oh… wilde je morgen spinaziequiche maken. Ja, sorry, ik dacht dat die spinazie voor de pasta met blauwe kaas was). Daardoor gingen we vaak alsnog twee tot drie keer per week naar de winkel, wat dan weer leidde
tot een overschot aan spinazie en kaas. (We hebben toch gisteren ook al spinazie gegeten? Da’s niet gezond hoor voor die kleine, drie keer achter elkaar!).

Dé uitvinding… een menuplan!

Op een dag kwamen we tot het slimme plan: eerst een menu, dan een lijstje, en dan pas boodschappen doen! Nou, dat was me een eye-opener. Ik snap dat dit niet heel slim klinkt, maar gelukkig weet ik uit ervaring dat wij niet de enigen zijn die dit pas later in het leven ontdekken (sterker nog, er is vast wel iemand die dit nu leest en denkt, hm, misschien moet ik dat ook eens overwegen.) (Lees er meer over in de blog Een slimme manier om wekelijks veel geld én tijd te besparen)

Toen we eenmaal toch bezig waren met dat lijstje, leek het ons ook handig om te kijken wat er nog in de kast lag. En dat bleek verbazingwekkend veel. Nog steeds trouwens, maar dat heeft een andere oorzaak (zie onder 3.). We hebben die eerste maand van ons nieuwe inkoopplan heel veel couscous en rijst gegeten. En blikken tonijn. En we hebben zeker een jaar geen vuilniszakken en penne hoeven kopen.

Stap 3: Bijhouden wat er al uitgegeven is

Ondanks ons nieuwe budget, wilden we wel nog graag naar onze favoriete bakker. Elke week naar de kaasboer leek ons niet helemaal haalbaar, maar af en toe moest dat toch nog wel kunnen?

We hebben daarom een tijdje op ons krijtbord in de keuken bijgehouden hoeveel we die week precies uitgegeven hadden aan boodschappen. Natuurlijk vulde ik dat in ons excelletje ook wel in, maar dat is toch wat minder zichtbaar. Elke keer als we op de 100 zaten, was het klaar voor die week. Soms konden we dan nog wel naar de bakker en/of de kaasboer, en soms niet.

Tegenwoordig doen we zo goedkoop boodschappen bij de supermarkt, dat we elke week naar de bakker kunnen. We houden dat dus niet meer zo strak bij. De kaasboer is een uitzondering geworden, dat doen we alleen als we er een speciale gelegenheid voor hebben (waarbij: “ik ben chagerijnig en liep erlangs” overigens ook een valide reden is).

Als dan na afloop van de week blijkt dat we daardoor over het budget gegaan zijn, dan gaat dat van het budget van die week erna af. En heel soms komt het wel eens voor dat we dan dus brood van de supermarkt eten. Ach ja, je moet wat over hebben voor de kaasjes van Ed Boele.

Stap 4: Aanbiedingen, aanbiedingen en nog eens aanbiedingen

Wat we tot slot heel fanatiek doen (ok, ik dan, hier sta ik enigszins alleen in) is het scannen van aanbiedingen en het op voorraad kopen van diezelfde aanbiedingen. En dat werkt dus heel goed. Mijn favoriete shampoomerk is ongeveer eens in de zes weken in de aanbieding bij de Etos. De ene keer is het 20% korting, de andere keer 2 voor de prijs van 1. Zodra het zo’n goede aanbieding is, koop ik genoeg shampoo, conditioner en aanverwanten voor 3-4 maanden. De eerstvolgende keer dat diezelfde aanbieding er weer is, kijk ik hoeveel ik nog heb, en zorg ik ervoor dat er weer voor genoeg is voor de komende maanden. Zo koop ik het dus altijd voor de helft van de prijs. Lees meer over deze strategie in de blog Hoe kun je extra besparen op boodschappen? 3 toptips!)

Houdbare producten

Dit trucje doe ik zo’n beetje met alles wat langer houdbaar is. Zo hebben we regelmatig een half keukenkastje vol met blikken gepelde tomaat, kokosmelk of tonijn. Dingen die we toch we opmaken. Het kost wel wat ruimte in de kastjes, en soms betekent het wel eens dat we wat vaker pasta met tonijn eten dan mijn gezin zou wensen. Aan de andere kant zijn er best veel dingen die bepaalde mensen (mensjes) uit mijn gezin niet wensen te eten, dus als ik daar rekening mee moet houden, eten we ook heel vaak hetzelfde.

Extra tip om je te houden aan je boodschappenbudget

Dan nog een extra tip: doe vooral geen boodschappen met kinderen. Voor je het weet ligt er Frozen-kwark in je kar. En die is dus niet alleen hartstikke duur, maar ook nog eens best vies, is mijn ervaring.

Wat doe jij om geld te besparen op je boodschappen? Welke supermarkten gebruik je? Ik ben benieuwd naar jullie ervaringen!

Meer lezen?

Hoe vind je de goedkoopste supermarkt?

Hoe vind je de goedkoopste supermarkt? de 2017-editie!

Hoe omzeil je de verleidingen in de supermarkt? 5 gouden tips

Ook aan de slag met je financiën?

Doe mee met mijn programma! 

 

 

 

This Article Has 39 Comments
  1. Anja (wegschuld) schreef:

    Zo herkenbaar.
    Enne, ik ben dit ook pas later in mijn leven gaan toepassen hoor 😉

    • meergeldminderstress schreef:

      Ja, wijsheid komt ook hier met de jaren. Ik vrees dat dat een terugkerend thema van mijn blog gaat worden 🙂 Dank je voor je reactie!

  2. Vlijtig Liesje schreef:

    Ik gebruik een weekmenu en combineer de AH met de Aldi : )

    • meergeldminderstress schreef:

      Bedankt voor je reactie! De Aldi is de laatste jaren wel aan een opleving begonnen he. Ik kocht er vroeger incidenteel iets, tegenwoordig mijn halve weekmenu.

      • Natasja schreef:

        Maar Let op Tomatenpuree en Gezeefde tomaten bv kun je beter bij ah van de basic serie pakken. 6x Tomatenpuree bij aldi 95 ct 1 blikje basic 10 ct

  3. Lydia schreef:

    Wat schrijf je ontzettend leuk, Sjoukje! Je tips rond het besparen op de boodschappen zijn hier al bekend, maar ik lees met veel plezier je blog.
    Je maandelijkse besparing is veel meer dan wij uitgeven aan eten, drinken en huishoudelijke zaken, dus ergens heb je een héél grote slag geslagen. Echt immens. Wat draagt nou het meest bij aan die besparing? Kook je anders, komt het door de aanbiedingen of is het dat er zo veel minder eten in de prullenbak belandt?

    • meergeldminderstress schreef:

      Dank je! Wat een mooi compliment, daar word ik heel blij van. 🙂
      Ik heb het nooit helemaal geanalyseerd, maar ik denk dat het een combinatie van ales is geweest: we koken inderdaad anders, met goedkopere producten, we gooien veel minder weg, we kopen minder onnodige spullen, en we kopen dus sowieso bij andere winkels. Ik heb helaas nooit bonnetjes uit de tijd voor we dit invoerden bewaard. Anders had ik het beslist nagezocht.

  4. Greet schreef:

    De glimmende verpakkingen werken hier nooit zo goed, alles gaat in een weckpot/glazen pot(lege augurkenpotten kan dus ook) Op die manier doet het merk er niet meer toe, wel de smak, als een product gewoon niet lekker is, komt het er niet in. Met mijn kinderen vroeger vaak smaaktestjes gedaan. Welke ketchup nu echt de lekkerste was bv…drie soorten gehaald, en je gelooft het niet, de goedkoopste werd als beste gekeurd.
    Andere goede investering die ik deed was zelf brood bakken, met meel van de molen (goedkoop in bulk) Uit gemak bak ik soms in de broodbakmachine maar ik kan het ook helemaal zonder, en zelfs op vakantie in een gietijzeren pan en kooltjes die de pan verhitten. Favoriet broodbeleg is hier humus, zelfgemaakt natuurlijk en daarom te maken in veel variaties. Ik kiep de ingrediënten in een lege glazen pot, zet de staafmixer erin en tadaaa, beleg wat geen zoetigheid bevat en grotendeels uit groenten bestaat (kikkererwten) Hartstikke gezond dus. Ik heb het eens getimed hoelang ik erover deed om humus te maken, dat was drie minuten. Okee, met ervaring dan, want de eerste keer duurde het wat langer, zat ik nog af te meten en wegen enzo, nu doe ik het uit de losse pols, het is altijd wel lekker.

    • meergeldminderstress schreef:

      Bedankt voor je uitgebreide reactie!
      Dat testen hebben wij inderdaad ook wel eens gedaan. Het enige dat we in A-merk echt lekkerder vinden is paprikachips (en dat proberen we zo min mogelijk te kopen). Verder maakt het eigenlijk nooit uit. Goede tip, van de humus! Dat eten wij ook graag. Zelf brood bakken vind ik ook leuk, maar het kost me teveel tijd. En onze bakker kan het eigenlijk ook altijd lekkerder dan ik. Maar dit inspireert me wel, als ik vrij heb, ga ik wel weer eens proberen. Misschien wil je me een succesrecept mailen?

  5. Weer-op-weg schreef:

    Wij zijn grote fan van de Lidl. Ze hebben goede kwaliteit verse producten zoals groenten en fruit. Ook zijn in het algemeen de andere spullen van goede kwaliteit (iig prijs kwaliteit verhouding). Ik schat in dat wij 75% van onze boodschappen bij de Lidl halen en dit is 50% van het boodschappen budget. In die overige 50% zitten ook luiers.

    • meergeldminderstress schreef:

      Bedankt voor je reactie!
      Ja, Lidl vinden wij ook fijn. Die is bij ons alleen het verste weg. Vanaf huis gezien kom ik eerst langs de Aldi, dan de AH (die we netjes overslaan), dan de Jumbo en tot slot pas de Lidl. Daar kom ik daarom alleen maar voor de koffie en voor wasmiddelen. Groente is daar inderdaad ook heel goed. En ze hebben er nu ook lekkere en goedkope broodjes.
      Waar halen jullie de luiers? Wij gebruikten destijds die van het Kruidvat.

  6. Het rijke wijf schreef:

    Hahaha, pasta tonijn, minder favoriet hier, want dat hebben we echt zo vaak gegeten. Lekker makkelijk ook. In onze minder rijke tijd was ons strakke budget 225 euro per maand voor ons drietjes. Echt niet leuk, maargoed, alles voor het goede doel. Nu is het gemiddeld 400 euro per maand. Ik ben nog steeds fan van de Appie. Al zijn we hier in ons dorp heeeeeeel ruim voorzien in supermarkten (3x Jumbo, 2x Aldi, 2x Lidl en 1x AH). Meest van de tijd doet M. de boodschappen, want hij houdt zich gewoon aan het lijstje. Ik niet, want ik denk in maaltijden en oh.. dat is nog makkelijker/lekker/handig/in de aanbieding ofzo.

    • meergeldminderstress schreef:

      Heel knap zeg, eten van 225 met zijn drietjes! Als wij heel erg ons best doen, halen we wel eens onder de 400, maar meestal redden we dat niet.
      Wij hebben inderdaad ook heel veel supermarkten. Binnen 10 minuten fietsen AH, Aldi, 3 x Jumbo en Lidl.
      En inderdaad, ik ben ook zo 🙂 Op het moment kunnen we gratis bestellen bij Jumbo en dan ophalen. Dan gaat het wel goed.

    • meergeldminderstress schreef:

      En nog bedankt voor je reactie trouwens!!

  7. Zaanstad schreef:

    Wij eten gemiddeld voor 50euro per week, met zijn vieren incl. Nutrilon en we kopen 5% Dekamarkt en 95% bij AH. En zeer weinig vd echte basic. Je kunt de excellent producten overigens niet vergelijken met de overige producten v andere supermarkten. Das appels met peren. Excellent is voor ons als de kaasboer voor jullie ;D

    AH is echt niet duurder als een andere supermarkt en de Aldi bijvoorbeeld wordt steeds duurder.

    Ik heb geen aandelen maar wilde je wel even laten weten dat je AH niet hoeft te ontlopen als je gezond op een budget wilt leven! Ik vind het de meest fijne supermarkt om te winkelen.

    • meergeldminderstress schreef:

      Hallo, dank je voor je reactie! Goed zeg, eten van 50 euro per week. Dat is voor ons nog wel een uitdaging 🙂
      Helemaal mee eens dat je Excellent niet kunt vergelijken. Dat was niet helemaal duidelijk in mijn verhaal inderdaad, maar daar zijn we al jaren geleden vanaf gestapt. Wij kopen namelijk tegenwoordig alles zoveel mogelijk biologisch, en dat is wel onderling te vergelijken. Bijvoorbeeld een pak biologische melk (huismerk) bij AH kost 99 cent, bij de Jumbo en Aldi kost een pak biologische melk (eveneens huismerk) 85 cent. Een kilo biologische appels bij AH kost 3,99. Bij de Jumbo kost een kilo biologische appels 2,99. Bij de Aldi verkopen ze het niet per kilo, maar per 4, voor 1,89 (voor Royal Gala). Zo’n pakje van 4 precies dezelfde appeltjes kost bij AH 2,89.
      En inderdaad, de Aldi wordt steeds duurder. Ik denk dat dat voornamelijk komt omdat ze er tegenwoordig ook steeds betere producten hebben, en daar betaal je voor. Zoals de biologische producten.

      In jouw geval zou ik fijn bij de AH blijven inderdaad, als je alles kunt kopen wat je wil en dan toch binnen die 50 euro blijft! Ik kan me namelijk wel heel goed voorstellen dat je het de meest fijne supermarkt vindt.

  8. Gewoon Vlijtig schreef:

    Ik ben het helemaal met je eens. Toen ik nog werkte (in de guldentijd) verbruikte ik zoveel per week dat ik nu nog niet met 2 kinderen (14 en 16) gebruik.
    Het enige waar ik andere ervaring in heb is AH. Ook ik maak altijd weekmenu’s. Elke vrijdag haal ik mijn boodschappen en begin bij de Lidl. Aansluitend ga ik naar AH. Ik vind AH helemaal niet duur, maar zoals ik lees heb je nooit gezocht naar goedkopere alternatieven bij AH. Ik kom er erg graag en spaar de zegeltjes. Deze laat ik me 1x per jaar uitbetalen, zo rond de zomervakantie.

    • meergeldminderstress schreef:

      Hi, dat is inderdaad niet duidelijk in mijn stukje. Ik zoek de goedkope variant wel hoor, maar kies altijd voor biologisch. En dat maakt wel echt veel uit, zie comment hierboven. Echt alles wat wij kopen is 10 tot 90 cent duurder bij AH (behalve de schoonmaakazijn, maar dat is echt het enige dat ik ontdekt heb).

      Ik kan me echter voorstellen als je je weekboodschappen voornamelijk bij Lidl haalt, dat dan de producten die je nog bij AH haalt, niet het verschil zullen maken.
      Zegeltjes heeft Jumbo ook 😉

  9. Zaanstad schreef:

    Biologisch koop ik enkel de nais linzen en kikkererwten in pot AH. Ik heb het eens uitgezocht of biologisch nou zoveel gezonder is dan niet biologisch… Helaas dus. Althans mijn bevindingen toen. Bleek dat ze enkel andere middelen gebruiken maar wel veel vaker. Laatst was het bij broodje gezond op ned 3. Of is er een andere reden dat je biologisch koopt?

    • meergeldminderstress schreef:

      Ja, wij vinden het lekkerder, zeker in geval van groente en fruit. En in geval van dierlijkere producten is het ook beter voor de dieren. Dat vinden we ook belangrijk.

  10. Marianne schreef:

    Complimenten Sjoukje, je schrijft ontzettend pakkend. Ik heb geen flauw idee wat ik uitgeef aan boodschappen. Ik koop altijd biologisch bij AH en let nooit op de prijs. Na het lezen van je blog ben ik van plan om het eens bij te gaan houden. Ik ben er zeker van dat er héél veel valt te besparen. Bedankt voor de tips. Ook de comments zijn leerzaam, dank allemaal.

    • meergeldminderstress schreef:

      Dank je Marianne, wat een mooi compliment!! Ik ben benieuwd naar je resultaat. Bij ons heeft het echt het verschil gemaakt.

  11. Handig dit, ik probeer een keer per week fruit en groente te halen (op de markt het liefst want daar is het helemaal stukken goedkoper) Voor de rest kijk ik wel veel naar de aanbiedingen van de vooral houdbare producten als penne inderdaad. Ook als het brood in de aanbieding is neem ik er minimaal 1 extra mee om in te vriezen. Wij verpakken het brood per de hoeveelheid die we nodig hebben en vriezen dat in. In plaats van kinderen neem ik het liefst mijn vriend niet mee, dat is een beetje het zelfde verhaal als bij jou maar dan met allerlei lekkere producten haha. Ook eet ik vaak wat er over is tussen de middag de dag erna dat scheelt ook een hoop, je kookt net wat meer de dag ervoor.

    • meergeldminderstress schreef:

      Leuk dat je reageert! Wij vriezen ons brood ook in inderdaad, en halen eruit wat nodig is. Onze markt is wat uit de richting, en ook zo groot dat ik het onhandig vind om er boodschappend te doen. Maar toen ik nog in Leiden woonde, kocht ik ook alle groenten en fruit op de markt.
      Haha, grappig dat je vriend ook graag lekkere dingen in het karretje legt. (Ik vind het zelf ook altijd lastig overigens hoor, maar dan is het mijn eigen schuld.)

  12. Ik was al redelijk goed bezig (oké ik deed m’n best), maar het lijstje maken en vooraf menu’s plannen was toch weer een beetje verwaterd. Nu ga ik weer goed aan de slag, kijken hoelang het nu goed gaat..

    • meergeldminderstress schreef:

      Bij ons gaat het de ene keer ook beter dan de andere. Goed dat je weer begint! Laat je weten hoe het loopt?

  13. Saskia schreef:

    Heel herkenbaar van de vuilniszakken. Wij gaan een keer in de zoveel tijd naar de Lidl of Aldi om dan wc papier, vuilniszakken en wasmiddel te kopen. Daar besparen we al flink wat geld op. Maar ook met geld terug acties besparen we flink wat geld. In een half jaar tijd al ruim 100 euro mee kunnen besparen.

  14. Nicole schreef:

    Oke ik dacht dat wij altijd veel te veel uitgaven aan eten maar volgens mij zitten we zelfs nog onder het gemiddelde.. Scheelt wel per week hoor. Wij gaan overigens naar de jumbo en de lidl. Is een gewoonte van vroeger..

  15. Heleen schreef:

    Herkenbaar! Ik ben er nog niet helemaal aan hoor, dat bijhouden. Al hoewel ik wel nieuwsgierig ben… Gewoontes veranderen vraagt inderdaad planning!

    • meergeldminderstress schreef:

      Wat is de hobbel om het bij te houden? Vind je het teveel werk? Of ben je misschien toch een beetje bang voor de uitkomst? 🙂 Leuke reactie in ieder geval, dank je!

  16. […] Hoe we ons boodschappenbudget halveerden (en de uitgaven ook…) […]

  17. […] als je, net als wij vroeger, ruim € 1000 per maand uitgeeft aan boodschappen, dan is er helemaal veel winst te […]

  18. […] de goedkoopste supermarkt is, verschilt voor iedereen. Toen ik een paar weken geleden schreef over de halvering van ons boodschappenbudget, kreeg ik daarom een heleboel reacties over onze keuze van supermarkt. Voor ons was het echt een […]

  19. […] van het blog Meer geld, minder stress gaf voor een gezin van 4 personen 1000,- per maand uit aan boodschappen. Ze halveerde […]

  20. Inderdaad… die laatste: Doe geen boodschappen met kinderen! Hahahahaha

  21. […] maar vaak kwamen we er dicht in de buurt. Hoe we dat precies deden, daar wijd ik binnenkort een hele blogpost aan. Aan het eind van het jaar hadden we in ieder geval € 7.200 aan boodschappen uitgegeven in […]

Geef een reactie